Nasz Jubileusz

Fotografia humanistyczna to termin i idea sformułowana we Francji w latach 30. ubiegłego wieku w kręgu społecznie zaangażowanych fotografów. Skupiała się na życzliwym dokumentowaniu ulotnych chwil życia zwykłych ludzi – spotkanych w pracy, na ulicy itp. Najdonioślejsza prezentacją artystycznych dokonań fotografii humanistycznej była, w 1955 roku, nowojorska wystawa „Rodzina człowiecza” i to ten moment, zdaniem wielu krytyków, rozpoczyna nowy rozdział w historii fotografii. Choć w roku 2009, kiedy powstało w Łodzi Stowarzyszenie Foto Humanum, liczące niemal osiem dekad koncepcje i hasła humanizmu w fotografii wymagały dopasowania do realiów XXI wieku, idea fotografowania ludzi w ich codziennych działaniach – pracy, wypoczynku, pasjach – wciąż jest żywa i inspirująca. Będzie też ona znacząco obecna w cyklu imprez organizowanych w roku dziesięciolecia działalności Stowarzyszenia.
Przekonać się będzie można już w kwietniu, kiedy na dobre zaprosimy do udziału w naszych jubileuszowych przedsięwzięciach. Będą to plenery, wystawy i ich wernisaże, konkursy. Nasilenie wydarzeń – i to tych dla naszego dziesięciolecia najważniejszych – zaplanowaliśmy na pierwsze dni czerwca – miesiąca, w którym 10 lat temu Foto Humanum powstało.
Warto śledzić naszą stronę www.fotohumanum.org.pl, jubileuszowy fanpage oraz facebookowy profil Foto Humanum. To tam znajdziecie – ze stosownym wyprzedzeniem bieżące informacje na temat kolejnych jubileuszowych wydarzeń. A planujemy je aż do końca lata a nawet na początek jesieni.

Do zobaczenia!