Bałuty na Piotrkowskiej – Wernisaż wystawy

Do galerii Foto Humanum w kawiarni Przędza (Piotrkowska 107) wraca tematyka łódzka. Już w najbliższą środę (25 października, godz. 18.30) otwieramy bowiem wystawę autorstwa Lidii Zysiak „Prawie moje Bałuty”.

Choć „prawie” w tytule sugeruje jakiś dystans do fotografowanej dzielnicy Łodzi, autorka wystawy jest, jak przyznaje, „Bałuciarą” od trzeciego pokolenia. A że z wykształcenia jest architektem i na co dzień pracuje przy inwestycjach miejskich, zwłaszcza tych pod ochroną konserwatorską, na miasto umie patrzeć. Tym bardziej, że pasję architektoniczną łączy od kilkunastu lat z fotograficzną. Od kilku lat należy do stowarzyszenia Foto Humanum, od roku jest jego wiceprezeską. Jej zdjęcia z imprez odbywających się w siedzibie Łódzkiej Okręgowej Izby Architektów (Przystanek Architektura) dwukrotnie publikowane były w ogólnopolskim czasopiśmie „Zawód Architekt” a artykuł na temat obecnej architektury Bałut przeczytać można było w publikacji Bałuckiego Ośrodka Kultury „Bałuty nasza mała ojczyzna”.
Fotograficzne spacery po Bałutach autorka traktowała – jak sama przyznaje – jako relaks a ostatnio nawet jako rodzaj terapii podczas choroby. Czasami było to odkrywanie na nowo znanych miejsc, czasami – uwalnianie adrenaliny podczas odwiedzania bardzo swojskich zakamarków. Efektem tych spacerów jest – jak mówi autorka – mieszanka starobałuckich różności. Choć niektórzy twierdzą, że to „Łódź odchodząca”, trzeba zgodzić się z autorką, że jeszcze długo z nami będzie.

Zapraszamy!