Fotohumanista Roku 2016

W dniu 6 września 2016 roku, podczas uroczystej gali w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, poznaliśmy Fotohumanistę Roku 2016 oraz obejrzeliśmy wystawę zdjęć nagrodzonych, wyróżnionych i zakwalifikowanych na ekspozycję. Podsumowaliśmy w ten sposób kolejny konkurs zorganizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Fotografii Humanistycznej „Foto Humanum”. Na rozstrzygnięcie konkursu  „Fotohumanista Roku 2016” czekali z niecierpliwością nie tylko jego uczestnicy ale i wszyscy członkowie oraz sympatycy Foto Humanum, którzy wypełnili we wtorkowy wieczór galerię. Jeszcze przed wernisażem odwiedziły nas ekipy łódzkiej redakcji TVP (jej relacja:http://lodz.tvp.pl/26846256/06092016-2145) oraz Stowarzyszenia Telewizji Kablowej Ret-Sat 1.

Wkrótce po godz. 18.30 wszystko stało się jasne – ogłoszono zwycięzców konkursu. Tytuł Fotohumanisty Roku 2016 zdobył Krzysztof Antoniuk za zdjęcie „Kotwiczna droga”.

Kolejni nagrodzeni przez jury to:

  1. miejsce – Jan Konrad Soborowski za zdjęcie „Ku potomnym”
  2. miejsce – Antoni Buraczewski za zdjęcie „Praca”
  3. miejsce – Dariusz Sarnowski za zdjęcie „Quo Vadis”

Wyróżnienia zdobyli – Kazimierz Król za zdjęcie „Krzyk” oraz Lidia Zysiak za „Greckie wakacje 3”

„Życie człowieka w XXI wieku przepełnione jest licznymi obowiązkami, zdarzeniami, pogonią za sukcesem. Czy w takich sytuacjach człowiek jest w stanie zatrzymać się i dostrzec piękno ukryte pod osłoną zwykłych codziennych życiowych wydarzeń i otaczających go ludzi?” – takie było i jest motto dorocznych konkursów organizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Fotografii Humanistycznej „Foto Humanum”. Konkurs wrócił po dwuletniej przerwie, uczestniczyli w nim tylko członkowie Stowarzyszenia. Temat konkursu – jak stanowi jego regulamin – to fotografia ukazująca poezję życia codziennego, skupiająca się na człowieku i respektująca jego godność.

Na konkurs nadesłano 115 prac 15 autorów. Zostały one poddane wielostopniowej ocenie przez zaproszonych do jury wybitnych łódzkich fotografów. Pracami jury kierowała prof. Leokadia Bartoszko, przewodnicząca łódzkiego oddziału Związku Polskich Artystów Fotografów. W jury zasiedli także: Sławomir Grzanek (ŁTF, ZPAF), Tadeusz Hałatek (ŁTF, ZPAF), Witold Krymarys (ŁTF, ZPAF) oraz Mariusz Nowicki (ŁTF). Do dalszych etapów konkursu zakwalifikowano prace dwunastu autorów i to ich zdjęcia możemy oglądać (do 19 września 2016) w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego przy ul. Piotrkowskiej 102. Z tej puli zdjęć jurorzy wybrali zdjęcia na wystawę i nagrodzili najlepsze z nich.

Dziękujemy autorom zdjęć i gościom wernisażu, szczególne i gorące podziękowania kierujemy pod adresem jurorów za ich ciężką, wyczerpującą i bezinteresowną pracę.

.