Kazimierz Król Fotohumanistą 2017 roku

Konkurs na Fotohumanistę Roku to dla członków Foto Humanum najważniejsze wydarzenie roku. Pozwala pochwalić się najciekawszymi zdjęciami wykonanymi w ciągu ostatnich 12 miesięcy. I to tymi, które spełniają kryteria fotografii humanistycznej, przedstawiającej, najogólniej, człowieka w działaniu i życiu codziennym. Pozwala też skonfrontować swoją twórczość z innymi. A jak ta konfrontacja wypada – dowiadujemy się z werdyktu konkursowego jury.

W tym roku do rozstrzygnięcia konkursu „Fotohumanista Roku 2017” zaproszono jury w składzie: Sławomir Grzanek (ŁTF, ZPAF) – przewodniczący, Tadeusz Hałatek (ŁTF, ZPAF), Mariusz Nowicki (ŁTF) i Robert Tarczyński (ŁTF) – członkowie jury. Spośród przysłanych na konkurs zdjęć jurorzy wybrali na pokonkursową wystawę 29 prac dziesięciorga autorów. Są to (alfabetycznie) Antoni Buraczewski, Magdalena Janas, Jacek Jerominko, Kazimierz Król, Jacek Rutkowski, Wiktor Sawiuk, Jan Konrad Soborowski, Janusz Stasiak, Katarzyna Turkowska i Lidia Zysiak. Z zestawu zakwalifikowanych na wystawę prac jurorzy wybrali autorów i zdjęcia, które zasługują na nagrody i wyróżnienia. Przyznano trzy nagrody, jedno wyróżnienie i, oczywiście, Grand Prix konkursu.

Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Jan Konrad Soborowski za prace „ Baloniki”, „Dziewczyna z rowerem” i „Garncarz 1”.

Drugie miejsce miejsce zajął Wiktor Sawiuk za zdjęcia „ Selfie z gwiazdą” i „Zmiana dekoracji”.

Trzecie miejsce zajęła Lidia Zysiak za prace „Pierwszym głosem” oraz „Przerwa na papierosa”. Wyróżnienie dostała Katarzyna Turkowska za zdjęcie „Wiatraki”.

Jurorzy wybrali też prace do nagrody Grand Prix. Za fotografie „Serce”, „Przed koncertem” oraz „Szczęśliwa” ich autorowi Kazimierzowi Królowi przyznano tytuł Fotohumanisty Roku 2017.

„Pozaprotokolarne” wyróżnienie specjalne od członka jury Mariusza Nowickiego dostał Antoni Buraczewski za zdjęcie „Miałeś rzucić palenie…”.

Nagroda publiczności to nowy, spontaniczny pomysł bywalców naszej galerii w Przędzy. Wkrótce po wręczeniu dyplomów przeprowadzono szybkie głosowanie wśród gości wernisażu. I tak nagrodę publiczności przyznano Magdzie Janas za portret młodego Chińczyka zatytułowany „Radość”. Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu.

A oto nagrodzone i wyróżnione prace w Konkursie Fotohumanista 2017

Pozostałe prace biorące udział w wystawie.