Łódzkie cerkwie – Finisaż wystawy

plakatDzięki uprzejmości kierownictwa łódzkiej parafii prawosławnej mieliśmy możność zorganizowania otwartego fotograficznego pleneru w dwóch łódzkich cerkwiach. Najpierw – uzbrojeni w aparaty fotograficzne i statywy – odwiedziliśmy piękną cerkiew pod wezwaniem świętej Olgi przy ul. Piramowicza. To świątynia filialna pobliskiego – przy ul. Kilińskiego – soboru św. Aleksandra Newskiego, który odwiedziliśmy w drugiej kolejności. Pozostałe dwie łódzkie świątynie prawosławne, dodajmy, to cmentarne kaplice – cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy (cmentarz Doły) i Zmartwychwstania Pańskiego (cmentarz Stary, część prawosławna).

Efekty naszych fotograficznych działań pokazujemy teraz na wystawie „Łódzkie cerkwie” w Galerii Przędza, którą Foto Humanum zorganizowało i prowadzi w kawiarni Przędza przy ul. Piotrkowskiej 107. Wystawę można już oglądać od tygodnia, my zapraszamy na jej uroczysty finisaż. Odbędzie się on 17 sierpnia 2016 r., oczywiście, w gościnnych wnętrzach Przędzy. Autorami zdjęć wystawy są: Anna Ogar, Anna Ulacha, Katarzyna Turkowska, Lidia Zysiak, Jan Konrad Soborowski, Mariusz Nowicki, Sebastian Szwajkowski i Wiktor Sawiuk.

Zbudowana 118 lat temu cerkiew św. Olgi to, rzecz jasna, świątynia skromniejsza niż pobliski sobór ale równie fotogeniczna i bardzo nastrojowa.

Sobór św. Aleksandra Newskiego w Łodzi to dziś katedra diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba miejscowej parafii. Zbudowano go w 1884 roku, jest więc starszy niż filia przy ul. Piramowicza. To, jednocześnie, jeden z najznakomitszych łódzkich zabytków i najbardziej rozpoznawalnych budynków w Łodzi. Oglądać go można na pocztówkach, w turystycznych folderach, zdjęciach lotniczych.

Równie efektowne jak sam budynek cerkwi, jest jego wnętrze. I to ono zainteresowało nas głównie. Tak więc wystawa Foto Humanum w Galerii Przędza to wynik naszej fascynacji pięknymi i, dla wielu łodzian egzotycznymi, wnętrzami prawosławnych świątyń.