Nasza historia

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Fotografii Humanistycznej Foto Humanum powołane zostało do życia przez grupę fotografujących łodzian, dla których głównym tematem artystycznych poszukiwań jest człowiek w jego codziennych zajęciach – pracy, zabawie, wypoczynku. Jest to do dzisiaj jedyne stowarzyszenie o takim profilu w Łodzi i jedno z niewielu w kraju. Datą powstania stowarzyszenia jest 2 czerwca 2009 roku, kiedy to wpisane zostało ono do Krajowego Rejestru Sądowego. Grupa założycielska powołała zarząd stowarzyszenia, na czele którego stanął Jan Konrad Soborowski. Od 5 grudnia 2018 prezesem Foto Humanum jest jedna z założycielek Foto Humanum, Katarzyna Turkowska. Zarząd tworzą ponadto Lidia Zysiak i Jacek Jerominko, wspomaga tę trójkę Rada Programowa.
Jeszcze tego samego 2009 roku jesienią Foto Humanum zorganizowało pierwszą wystawę, która zawisła w galerii Carte Blanche. Do jesieni 2012 roku pojawiły się tam 43 wystawy FH. Równolegle organizowaliśmy ekspozycje w innych galeriach, pokazy slajdów, konkursy i fotospacery oraz warsztaty fotograficzne dla gimnazjalistów i licealistów. W niecałe dwa lata po powstaniu Foto Humanum zorganizowaliśmy pierwszy otwarty plener fotograficzny. Wielkie zainteresowanie imprezą sprawiło, że ta forma uprawiania i popularyzacji fotografii jest do dziś głównym znakiem rozpoznawczym stowarzyszenia także poza Łodzią. Co więcej, cykl plenerów jesiennych i wiosennych wzbogaciliśmy o kolejny – zimowy – wyjazd w roku.
Odwiedzamy najbardziej interesujące (fotograficznie) zakątki kraju, plenery kwitujemy konkursem i wystawą zdjęć. Wiele przedsięwzięć Foto Humanum realizuje we współpracy z innymi nstytucjami. Już w 2010 roku nawiązaliśmy współpracę z Katedralną Parafią Prawosławną św. Aleksandra Newskiego w Łodzi, co zaowocowało zorganizowaniem dwóch plenerów (2010 i 2015 r.) w łódzkich świątyniach prawosławnych i dwiema wystawami.
Od jesieni 2014 roku współpracujemy z Bałuckim Ośrodkiem Kultury RONDO (obecnie Centrum Animacji i Rewitalizacji RONDO), gdzie pokazywaliśmy m.in. swoje wystawy poplenerowe a dla mieszkańców Bałut (i nie tylko) organizowaliśmy cykliczne warsztaty fotograficzne i pokazy zdjęć. Przykładem naszych działań edukacyjnych jest udział Stowarzyszenia w projekcie „Bałuckie Światy – w poszukiwaniu tożsamości”. Zorganizowaliśmy cykl otwartych miniplenerów i warsztatów, których efektem były album i wystawa.
Od jesieni 2016 roku współpracujemy z Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Efektem plenerów w pałacu i parku są wystawy: „Sanniki. Pałacowe impresje” i „Pałac w Sannikach. Na strunach historii”. Ta druga wystawa odwiedziła wiele miejsc centralnej Polski a towarzyszy jej efektowny katalog.
Foto Humanum bierze też udział w łódzkich Senioraliach, organizując dla chętnych fotospacery połączone z warsztatami. Od wiosny 2016 roku miejscem spotkań i wystaw Foto Humanum jest kawiarnia Przędza, gdzie swoje zdjęcia prezentują – na wystawach indywidualnych i zbiorowych – zarówno członkowie, jak i przyjaciele Foto Humanum, pokazujemy tam też kolejne wystawy poplenerowe.
Szczególne miejsce w działalności Foto Humanum mają konkursy a następnie wystawy „Fotohumanista Roku”, podsumowujące cyklicznie artystyczne dokonania członków stowarzyszenia.
Dorobek twórczy Foto Humanum prezentowany jest też w innych galeriach (np. Galeria ŁTF im. E. Hanemana, Dom Literatury, galeria ZPAF „Krótko i Węzłowato”, Urząd Miasta Łodzi, Miasto Tkaczy Zgierz, Cafe Loft), zdjęcia autorstwa członków stowarzyszenia trafiają na wystawy i zdobywają laury na konkursach w kraju i za granicą. Tak jak na początku działalności, tak i dziś członkowie Foto Humanum to ludzie rozmaitych profesji, w tym fotografujący zawodowo (fotoreporterzy, fotografowie) a także zaawansowani amatorzy.